Obecná charakteristika

Pěvecký sbor Základní školy T.G. Masaryka má mnohaletou tradici. V současné době je vyučován jako nepovinný předmět dvěma hodinami týdně, ale svým obsahem a zaměřením tuto hranici přesahuje. Vzhledem k rozsáhlým aktivitám sboru bylo zřízeno v roce 2004 OS ZLOM, které pomáhá s jeho vedením a zajišťováním akcí a vystoupení.

Sbor má tři oddělení. Děti 1. – 4. ročníku zpívají v tzv. „malém sboru“, žáci 5. – 9. ročníku ve „velkém sboru“. Každé oddělení čítá kolem 50 zpěváků v každém školním roce. Kromě těchto sborů vznikl v roce 2009 Pěvecký sbor SDS (Sdružení dobrovolných sboristů), který tvoří bývalí žáci naší školy. Pod křídly Pěveckého sboru ZŠ TGM hrají i žákovské doprovodné kapely, které doprovází sbor na jeho vystoupeních. V letech 1997 – 2009 doprovázela sbor kantorská skupina „Plochá nota“.

Repertoár sboru zahrnuje velmi širokou škálu hudebních žánrů a stylů, od hudby vážné přes lidové písně, tradicionály, umělé sborové skladby až po písně moderní a muzikálové. Málokterý sbor se může pochlubit také písněmi autorskými, které pro obě oddělení skládá pan Miroslav Pěnička.

Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a patří k významným hudebním tělesům v našem regionu. Vystupuje na pravidelných koncertech v předvánočním období a před letními prázdninami. Každoročně však zpívá i na mnohých dalších akcích pořádaných v našem regionu i jeho okolí.